Medlemskab

Bedre Bymiljø i Horsens tilbyder medlemmerne:

 

  • Medindflydelse på arbejdet for bevaring af værdier i bygningskulturen og det åbne land,
  • Landsforeningens blad By og Land - udkommer fire gange årligt,
  • Medlemsorientering - herunder information fra bestyrelsens repræsentant i Horsens Bygningsforbedringsfond og i rådgivningsgruppen vedr. lokalplan 150 (Skilte- og Facadeudvalget), og
  • Bedre Bymiljø formidler kontakt til såvel rådgivere og håndværkere samt til fonde med særlig interesse for bygningsbevaring.

 

Kontingent: 150 kr/år for husstandsmedlemmer og 300 kr/år for firmamedlemmer. (2018)

 

BLIV MEDLEM - send en e-mail til: medlem@bbih.dk

 

 

Indmeldese foretages ved at indbetale kontingent på foreningens bankkonto - regnr. 5343 kontonr. 0243519 - og her samtidig oplyse navn og adresse. Så fremsender foreningen det seneste nummer af By og Land samt en velkomsthilsen.

Bedre Bymiljø i Horsens har for år tilbage produceret tre plakater med horsensianske motiver:

  • Døre i Horsens
  • Skure i Horsens
  • Toppen af Horsens.

 

Plakaterne har hidtil været til salg indrammet hos Kvist og Søn, Svanesgade 4 og i løs vægt hos Byrkivet og på Industrimuseet, Gasvej.

Virksomhedsmedlemmer af Bedre Bymiljø i Horsens sæson 2018:

 

Arbejdernes Landsbank A/S Søndergade 48, 8700 Horsens www.al-bank.dk

Arkitektfirmaet Vallentin Haugland Rådhusgade 3, 8700 Horsens www.vallentin-haugland.dk

Bastian Gruppen Emil Møllers Gade 45, 8700 Horsens www.bastian-gruppen.dk

Bolig Horsens Gl. Jernbanegade 3, 8700 Horsens www.bolighorsens.dk

DAI Gruppen A/S Borgergade 1, 2. th., 8700 Horsens www.dai.dk

Dollys Havnen 15, 8700 Horsens www.cafedolly.dk

Ginneruparkitekter A/S Rådhusgade 10, 8700 Horsens www.ginneruparkitekter.dk

Horsens Boligselskab Boligselskabet 19, 8700 Horsens www.horsensboligselskab.dk

Horsens Museum Sundvej 1A, 8700 Horsens www.horsensmuseum.dk

Industrimuseet Gasvej 17-19, 8700 Horsens www.industrimuseet.dk

Kvist Galleri og Interiør Svanes Torv 4, 8700 Horsens www.glarmester-kvist.dk

Linjen A/S Allégade 45, 8700 Horsens www.linjen.dk

Nine United Properties Denmark A/S, Havnen 1, 8700 Horsens www.nineunited.com

Nykredit Svanes Plads 4, 8700 Horsens www.nykredit.dk

Poul Thomsen Entreprise ApS, Frydsvej 35, 8700 Horsens www.pte-aps.dk

Restaureringsfirmaet af 1998 Vellingvej 48, Katrinedal, 8654 Bryrup

Rosendal & Sønner A/S Vågøvej 24, 8700 Horsens www.rosendal-as.dk

Malerafdelingen, Syddansk Erhvervsskole Odense-Vejle, Boulevarden 36, 7100 Vejle www.sde.dk

SKALA Arkitekter A/S, Rædersgade 3,3, 8700 Horsens www.skala-ark.dk

Søndergades Apotek Søndergade 12, 8700 Horsens www.horsenssoendergadesapotek.dk

Tandlægerne Boulevardhuset I/S J.Chr.Juliussenvej 5, 8700 Horsens www.tandbo.dk

 

 

Kender du også en virksomhed, der kunne være interesseret i medlemskab? Tøv da ikke med at

kontakte bestyrelsen pr. telefon eller e-mail. Et virksomhedsmedlemskab koster kun 300 kr/år.

Ud over at modtage medlemsbreve, arrangementsinvitationer og bladet by&land oplistes

virksomhedsmedlemmer også på vores hjemmeside www.bbih.dk. Endelig publiceres deres navne

samt kontaktoplysninger i medlemsbrevet to gange årligt.